Тема: Концтабори та масове знищення народів. Голокост.
Навчальна мета:
* з’ясувати передумови, причини, масштаби і трагічні наслідки створення концтаборів та
голокосту;
* допомогти учням усвідомити трагедію народів, трагедію окремої людини того часу;
Розвиваюча мета:
·
розвивати в учнів
уміння сумлінно і кваліфіковано аналізувати історичні факти, систематизувати матеріал,
виділяти головне, дискутувати, працювати з додатковою літературою, пам’ятками;
·
розкривати зміст
подій, пов'язаний з трагедією в Бабиному яру;
·
формувати і вдосконалювати навички роботи зі статистичним
матеріалом як джерелом історичних знань, критично оцінювати історичні факти,
·
навчити робити висновки на основі історичних фактів
аргументовано відстоювати власні погляди, працювати з доступними джерелами.
Виховна мета:
* формувати основу культури
міжнаціональних відносин у суспільстві,
* виховувати почуття гуманності
та сприяти формуванню толерантності у міжнаціональних відносинах,
* виховувати гордість за тих
співвітчизників, які віддали своє життя заради інших,
* учити співчувати, співпереживати та допомагати ближньому.
* толерантне ставлення до протилежної думки, здійснювати патріотичне
виховання.
Методична мета:
- продемонструвати впровадження в практику нетрадиційних уроків історії з використанням
акмеологічних методів Прийом емоційного
стимулювання, Прийом «Інформаційна палітра», Прийом «Міжпредметні
зв’язки» .
Тип уроку:
- засвоєння нових знань.
Форма уроку:
- нестандартний, захист проекту.
Основні поняття: Концтабір, геноцид, голокост,
Основні дати: 1401- перша згадка про Бабин Яр, 27 січня 2005 року – Міжнародний день
памяті жертв Голок осту.
Обладнання: відеозапис «Бабин Яр», плакати, фотографії, відєо
Муслім Магомаєв "Бухенвальдский
Набат",
пісня Александра Розенбаума «Долгая Дорога Лета»
Хід уроку
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів:
- Яка страшна трагедія відбувлася в 1921–1922 рр., 1932 -1933 роках?
- Що призвело до голоду у ці роки?
Вступне слово вчителя.
Пам'ять – нескінченна книга, в якій
записано все: і життя людини, і життя
країни. Там багато сторінок вписано кривавими і чорними кольорами. Чорне
вороння зграями ширяло над селами, заціпенілими в тяжкому смертельному сні 1932-1945 років.
Зараз щороку Україна прихиляє
коліна перед мільйонами жертв Голокосту 1932 - 1945 років, перед тими
страждальцями, могили яких розкидані по садках, балках, дворах, узбіччях доріг
та на цвинтарях, де насипані великі могили або колективні. Воістину говорять
біль і страждання, колективна смерть, вони й понині кровоточать у серцях тих,
хто пережив страшні роки, а тепер дістав таку можливість розповідати, свідчити,
переконувати.
Група ваших однокласників
отримала завдання: використовуючи різні джерела, дослідити цю трагедію,
з’ясувати передумови, причини, масштаби, трагічні наслідки створення
концтаборів та Голокосту; розглянути питання про дослідження й визнання Голокосту
в Україні та за кордоном.
(Вони підготували проект
"Безсмертна сила
людського духу”.)
III. Вивчення
нового матеріалу.
-- Проходить у вигляді захисту проекту.
-- Група
учнів отримала випереджальне завдання – підготувати проект
"Безсмертна сила людського
духу ” (Прийом емоційного стимулювання) – демонстрація презентації.
-- З цією метою перед ними було поставлено такі завдання:
1. Підготувати дослідницько-інформаційний проект із заданої теми.
2. Зібрати інформацію, обробити дані.
3. Визначити форму представлення результатів.
4. Розподілити обов’язки кожного члена групи.
-- Учням
заздалегідь було запропоновано дати відповідь на проблемне питання:
- Яке значення мав процес Голокосту в історії
України та як з цим пов’язані концтабори?
Хто причетний до вирішення проблеми:
# Історики.
# Журналісти.
# Літературознавці.
# Спостерігачі
Орієнтовні
завдання:
Історики:
1. Досліджують різні
документальні дані про створення концтаборів (Освенцім, Собібор, Маутга́узен, Бухенва́льд.)
А) місце знаходження;
Б) час існування;
В) події, які там відбувалися.
2. Схарактеризуйте політику нациського керівництва
щодо інших
народів.
3. Визначте причини Голок осту і які наслідки були в Україні.
4. Наслідки Голокосту в Україні.
Журналісти:
1. Зробіть аналіз публікацій за останні роки, в яких піднято питання про
Голокост. (використати метод проекту
"Папка з газетними статтями”). (Прийом «Інформаційна палітра») -
демонстрація вирізок з газет та журналів статтей на тему «Голокост»
2. Як реагували країни Заходу на трагічні події Голокосту? Як ці події було відображено в іноземній пресі?
Літературознавці:
1. Проаналізувати історичні вірші присвячені жертвам голокосту (використати
метод проекту "Збірка поезій”), (Прийом «Міжпредметні зв’язки») – літературні читання поезій.
2. Підібрати уривки літературних творів, які характеризують ситуацію, яка
склалась в роки Голокосту 1939 -1945 рр.
-- Випереджальні завдання:
Дослідити документи (хрестоматія новітньої історії
України та ін.).
Підібрати фотоматеріали та проаналізувати їх (за
схемою).
Підібрати відеоматеріали.
Підібрати музику, яка б відповідала змісту уроку.
-- Конструювання підсумкового проекту.
V. Підсумки
уроку.
Правда
про голокост потрібна не лише тим, хто пережив його, а й вам,
молодому поколінню, бо ви творите і творитимете історію для наших нащадків, а
це – пам’ять народу.
Забути не
можна, щоб не допустити повторення цієї страшної трагедії.
Цього вимагає правда історії, вимагає наш час. Адже
тільки з урахуванням уроків минулого ми можемо йти в майбутнє.
VI. Домашнє завдання.
Комментариев нет:
Отправить комментарий